Часто можна почути, що тіло і психіка/емоції повʼязані. Але як це працює — давайте розберемося.
Коли ми відчуваємо якісь емоції, наша симпатична нервова система активується (підвищується серцебиття, змінюється дихання, зʼявляється напруга в мʼязах). Тобто тіло готове реагувати на сигнал від мозку, що є якийсь подразник, на який треба відповісти.
Коли ми не даємо вихід емоціям (через установки по типу: «боятись соромно, злитись не можна, і т. д.»), ми тоді не розряджаємо тілесну напругу.
Плюс до того, зростає тривога, бо енергія, виділена на проживання емоцій, замість того, щоб відреагувати та звільнитись, спрямовується на стримування цих емоцій і підтримування тіла в напрузі.
Тут зʼявляється втома. Знайома вам ситуація, коли ви, ніби ніякої фізичної активності не мали, але відчуваєте виснаження, ніби щойно з тренування? Це від того, що мʼязи завмерли в позиції стримування. Якщо розслабити тіло, то вийдуть емоції. А підсвідомість може цього не хотіти (чому саме — це питання в терапії, бо саме вона дає відповідь, чому вам не можна відчувати чи виражати ті чи інші почуття).
Якщо така практика стає стабільною, зʼявляються:
Також енергія та емоції, які не вийшли назовні, розвертаються на себе: можуть проявлятися у вигляді аутоагресивних несвідомих дій, почуття провини, страху, внутрішнього невдоволення і роздратування, тривоги, нав’язливих думок.
Поспостерігайте за тим, як ви дихаєте. Якщо виявите, що воно поверхневе і стримане, робіть зусилля, щоб воно стало глибоким, аж поки це не ввійде в звичку.
Вона допомагає відчути тіло, зняти напругу і відчути свободу руху.
Емоції — це сигнал про щось важливе. Варто навчитися чути цей сигнал, розуміти, про що саме він повідомляє, і реагувати. Якщо важко робити це самостійно, зверніться до психотерапевта.